Anderson Tuftex Chase Russet Carpet - ZZ075-00614
$1.00
SKU
ZZ075-00614
Anderson Tuftex Chase in Russet — 100% ANSO® High Performance Nylon broadloom carpet, 12 ft wide. Style ZZ075, color 00614.
| Product Name | Anderson Tuftex Chase Russet Carpet - ZZ075-00614 |
|---|---|
| Price | $1.00 |
| Floor Type | Carpet |
| Color Range | TAN |
| Manufacturer | Anderson Tuftex |
| Collection | Chase |
| Color | Russet |
| Item Number | ZZ075-00614 |
| Style | Chase |
| Construction | Tufted |
| Style Name | Chase |
| Style Number | ZZ075 |
| Color Name | Russet |
| Color Number | 00614 |
| Fiber | 100% ANSO® High Performance Nylon |
| Carpet Collection | Anderson Tuftex Carpet |
| Face Weight (oz/sq yd) | 31.2 oz/yd² |
| Dye Method | Solution Dyed |
| Pile Type | Cut Pile |
| Backing | SoftBac® |
| Stain Treatment | ANSO® Stain Resistance |
| Residential Warranty | Residential Broadloom Limited Warranty |
| Color | Brown / Tan |
| Fiber Type | ANSO Nylon |
| Construction | Pattern |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 18 in W X 18.25 in L |
More from Anderson Tuftex Chase
Anderson Tuftex Chase Briarwood Carpet - ZZ075-00712
Anderson Tuftex Chase Oxford Carpet - ZZ075-00546
Anderson Tuftex Chase Birch Carpet - ZZ075-00111
Anderson Tuftex Chase Soft Fern Carpet - ZZ075-00312
Anderson Tuftex Chase Surf Spray Carpet - ZZ075-00412
Anderson Tuftex Chase Downpour Carpet - ZZ075-00458
Anderson Tuftex Chase Oyster Shell Carpet - ZZ075-00511
Anderson Tuftex Chase Sesame Carpet - ZZ075-00213
Anderson Tuftex Chase Monument Carpet - ZZ075-00556
Anderson Tuftex Chase Desert Palm Carpet - ZZ075-00717
Anderson Tuftex Chase Stampede Carpet - ZZ075-00753
Russet is a colorway in Anderson Tuftex's Chase carpet (style ZZ075, color 00614), part of the Anderson Tuftex Carpet collection. Woven in 100% ANSO® High Performance Nylon, this 12 ft broadloom roll combines designer aesthetics with stain-resistant solution-dyed fiber.
More Information
| Manufacturer | Anderson Tuftex |
| Brand Collection | Anderson Tuftex Carpet |
| Style Name | Chase |
| Style Number | ZZ075 |
| Color Name | Russet |
| Color Number | 00614 |
| Item / SKU | ZZ075-00614 |
| Floor Type | Carpet (Broadloom) |
| Construction | Pattern Loop |
| Fiber | 100% ANSO® High Performance Nylon |
| Pattern Repeat | 18 in W X 18.25 in L |
| Face Weight | 31.2 oz/yd² |
| Backing | SoftBac® |
| Roll Width | 12 ft |
| Dye Method | Solution Dyed |
| Stain Treatment | ANSO® Stain Resistance |
| Warranty | Residential Broadloom Limited Warranty |
| Total Recycled Content | No |
| Certifications | CRI® Green Label Plus, Cradle to Cradle® Certified |
Behind the Design
Chase’s soft linear texture points the way to your next adventure. The patterned loop layers give just the movement you need to keep things interesting, and the fibers will make sure that any dirt tracked inside won’t stop the game in its tracks. Try combining one of the 12 fun neutrals with a larger pattern like Speak or a fleck like the Bark Side.
No documents are attached to this product yet. Spec sheets and warranty PDFs will appear here once uploaded.
Write Your Own Review