Anderson Tuftex Charismatic Scroll Carpet - ZZ272-00112
$1.00
SKU
ZZ272-00112
Anderson Tuftex Charismatic in Scroll — ANSO High Performance Nylon Cut Pile broadloom carpet, 12 ft wide. Style ZZ272, item ZZ272-00112. Free sample available.
| Product Name | Anderson Tuftex Charismatic Scroll Carpet - ZZ272-00112 |
|---|---|
| Price | $1.00 |
| Floor Type | Carpet |
| Color Range | TAN |
| Manufacturer | Anderson Tuftex |
| Collection | Charismatic |
| Color | Scroll |
| Item Number | ZZ272-00112 |
| Style | Charismatic |
| Construction | Tufted |
| Style Name | Charismatic |
| Style Number | ZZ272 |
| Color Name | Scroll |
| Color Number | 00112 |
| Fiber | 100% ANSO® High Performance Nylon |
| Carpet Collection | Anderson Tuftex Carpet |
| Face Weight (oz/sq yd) | 58.5 oz/yd² |
| Dye Method | Solution Dyed |
| Pile Type | Cut Pile |
| Backing | SoftBac® |
| Stain Treatment | ANSO® Stain Resistance |
| Residential Warranty | Residential Broadloom Limited Warranty |
| Color | Brown / Tan |
| Fiber Type | ANSO Nylon |
| Construction | Pattern |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 18 in W X 18.5 in L |
More from Anderson Tuftex Charismatic
Anderson Tuftex Charismatic French Cream Carpet - ZZ272-00111
Anderson Tuftex Charismatic Windswept Carpet - ZZ272-00115
Anderson Tuftex Charismatic Casual Carpet - ZZ272-00132
Anderson Tuftex Charismatic Palm Desert Carpet - ZZ272-00134
Anderson Tuftex Charismatic Beach Grass Carpet - ZZ272-00223
Anderson Tuftex Charismatic Summerwood Carpet - ZZ272-00225
Anderson Tuftex Charismatic Open Canyon Carpet - ZZ272-00275
Anderson Tuftex Charismatic Flora Carpet - ZZ272-00311
Anderson Tuftex Charismatic Balanced Carpet - ZZ272-00313
Anderson Tuftex Charismatic Bonsai Carpet - ZZ272-00317
Anderson Tuftex Charismatic Frosted Sage Carpet - ZZ272-00335
Anderson Tuftex Charismatic Thai Basil Carpet - ZZ272-00337
Scroll is a colorway in Anderson Tuftex's Charismatic carpet (style ZZ272, color 00112), part of the Anderson Tuftex Carpet collection. Woven in 100% ANSO® High Performance Nylon, this 12 ft broadloom roll combines designer aesthetics with stain-resistant solution-dyed fiber.
More Information
| Manufacturer | Anderson Tuftex |
| Brand Collection | Anderson Tuftex Carpet |
| Style Name | Charismatic |
| Style Number | ZZ272 |
| Color Name | Scroll |
| Color Number | 00112 |
| Item / SKU | ZZ272-00112 |
| Floor Type | Carpet (Broadloom) |
| Construction | Cut & Loop Pattern |
| Fiber | 100% ANSO® High Performance Nylon |
| Pattern Repeat | 18 in W X 18.5 in L |
| Face Weight | 58.5 oz/yd² |
| Backing | SoftBac® |
| Roll Width | 12 ft |
| Dye Method | Solution Dyed |
| Stain Treatment | ANSO® Stain Resistance |
| Warranty | Residential Broadloom Limited Warranty |
| Total Recycled Content | No |
| Certifications | CRI® Green Label Plus, Cradle to Cradle® Certified |
Behind the Design
No documents are attached to this product yet. Spec sheets and warranty PDFs will appear here once uploaded.
Write Your Own Review