Anderson Tuftex Carrera Coastal Dream Carpet - ZZ357-00103
$1.00
SKU
ZZ357-00103
Anderson Tuftex Carrera in Coastal Dream — ANSO High Performance PET Cut Pile broadloom carpet, 12 ft wide. Style ZZ357, item ZZ357-00103. Free sample available.
| Product Name | Anderson Tuftex Carrera Coastal Dream Carpet - ZZ357-00103 |
|---|---|
| Price | $1.00 |
| Floor Type | Carpet |
| Color Range | TAN |
| Manufacturer | Anderson Tuftex |
| Collection | Carrera |
| Color | Coastal Dream |
| Item Number | ZZ357-00103 |
| Style | Carrera |
| Construction | Tufted |
| Style Name | Carrera |
| Style Number | ZZ357 |
| Color Name | Coastal Dream |
| Color Number | 00103 |
| Fiber | 100% ANSO® High Performance PET |
| Carpet Collection | Departures |
| Face Weight (oz/sq yd) | 62.4 oz/yd² |
| Dye Method | Solution Dyed |
| Pile Type | Cut Pile |
| Backing | LifeGuard® Spill-Proof Technology® |
| Stain Treatment | ANSO® Stain Resistance |
| Residential Warranty | Residential Broadloom Limited Warranty |
| Color | Grey / Black |
| Fiber Type | ANSO PET (Recycled) |
| Construction | Pattern |
| Collection (Marketing) | Departures |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 72 in W X 131 in L |
More from Anderson Tuftex Carrera
Anderson Tuftex Carrera Aspen Carpet - ZZ357-00100
Anderson Tuftex Carrera Warm Ivory Carpet - ZZ357-00101
Anderson Tuftex Carrera Oyster Carpet - ZZ357-00102
Anderson Tuftex Carrera Shoreline Carpet - ZZ357-00401
Anderson Tuftex Carrera Modern Vibe Carpet - ZZ357-00502
Anderson Tuftex Carrera Natural Bliss Carpet - ZZ357-00700
Anderson Tuftex Carrera Camel Carpet - ZZ357-00701
Coastal Dream is a colorway in Anderson Tuftex's Carrera carpet (style ZZ357, color 00103), part of the Departures collection. Woven in 100% ANSO® High Performance PET (Recycled), this 12 ft broadloom roll combines designer aesthetics with stain-resistant solution-dyed fiber.
More Information
| Manufacturer | Anderson Tuftex |
| Brand Collection | Departures |
| Style Name | Carrera |
| Style Number | ZZ357 |
| Color Name | Coastal Dream |
| Color Number | 00103 |
| Item / SKU | ZZ357-00103 |
| Floor Type | Carpet (Broadloom) |
| Construction | Pattern |
| Fiber | 100% ANSO® High Performance PET |
| Pattern Repeat | 72 in W X 131 in L |
| Face Weight | 62.4 oz/yd² |
| Backing | LifeGuard® Spill-Proof Technology® |
| Roll Width | 12 ft |
| Dye Method | Solution Dyed |
| Stain Treatment | ANSO® Stain Resistance |
| Warranty | Residential Broadloom Limited Warranty |
| Total Recycled Content | Yes |
| Certifications | CRI® Green Label Plus, Cradle to Cradle® Certified |
Behind the Design
Influenced by awe-inspiring moments of natural immersion, Carrera's sculpted texture and shimmering accents capture the essence of escape. Crafted from recycled plastic bottles, Carrera transforms your home into a sophisticated, sustainable sanctuary. *Available only at select retailers.
No documents are attached to this product yet. Spec sheets and warranty PDFs will appear here once uploaded.
Write Your Own Review