Anderson Tuftex Artifact Heirloom Gray Carpet - ZZ226-00572
$1.00
SKU
ZZ226-00572
Anderson Tuftex Artifact in Heirloom Gray — 100% ANSO® High Performance Nylon broadloom carpet, 12 ft wide. Style ZZ226, color 00572.
| Product Name | Anderson Tuftex Artifact Heirloom Gray Carpet - ZZ226-00572 |
|---|---|
| Price | $1.00 |
| Floor Type | Carpet |
| Color Range | GREY |
| Manufacturer | Anderson Tuftex |
| Collection | Artifact |
| Color | Heirloom Gray |
| Item Number | ZZ226-00572 |
| Style | Artifact |
| Construction | Tufted |
| Style Name | Artifact |
| Style Number | ZZ226 |
| Color Name | Heirloom Gray |
| Color Number | 00572 |
| Fiber | 100% ANSO® High Performance Nylon |
| Carpet Collection | N/A |
| Face Weight (oz/sq yd) | 43.9 oz/yd² |
| Dye Method | Solution Dyed |
| Pile Type | Cut Pile |
| Backing | SoftBac® |
| Stain Treatment | ANSO® Stain Resistance |
| Residential Warranty | Residential Broadloom Limited Warranty |
| Color | Grey / Black |
| Fiber Type | ANSO Nylon |
| Construction | Loop |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 7.25 in W X 6.75 in L |
More from Anderson Tuftex Artifact
Anderson Tuftex Artifact Sparkling Carpet - ZZ226-00124
Anderson Tuftex Artifact Pearl Carpet - ZZ226-00113
Anderson Tuftex Artifact Early Snow Carpet - ZZ226-00122
Anderson Tuftex Artifact Daylily Carpet - ZZ226-00123
Anderson Tuftex Artifact Linen Carpet - ZZ226-00172
Anderson Tuftex Artifact Cashmere Carpet - ZZ226-00173
Anderson Tuftex Artifact Ivory Cream Carpet - ZZ226-00211
Anderson Tuftex Artifact Sheer Sunlight Carpet - ZZ226-00222
Anderson Tuftex Artifact Solstice Carpet - ZZ226-00456
Anderson Tuftex Artifact Droplets Carpet - ZZ226-00512
Anderson Tuftex Artifact Precious Carpet - ZZ226-00533
Anderson Tuftex Artifact Shady Carpet - ZZ226-00534
Heirloom Gray is a colorway in Anderson Tuftex's Artifact carpet (style ZZ226, color 00572), part of the N/A collection. Woven in 100% ANSO® High Performance Nylon, this 12 ft broadloom roll combines designer aesthetics with stain-resistant solution-dyed fiber.
More Information
| Manufacturer | Anderson Tuftex |
| Brand Collection | N/A |
| Style Name | Artifact |
| Style Number | ZZ226 |
| Color Name | Heirloom Gray |
| Color Number | 00572 |
| Item / SKU | ZZ226-00572 |
| Floor Type | Carpet (Broadloom) |
| Construction | Tip Sheared Loop |
| Fiber | 100% ANSO® High Performance Nylon |
| Pattern Repeat | 7.25 in W X 6.75 in L |
| Face Weight | 43.9 oz/yd² |
| Backing | SoftBac® |
| Roll Width | 12 ft |
| Dye Method | Solution Dyed |
| Stain Treatment | ANSO® Stain Resistance |
| Warranty | Residential Broadloom Limited Warranty |
| Total Recycled Content | No |
| Certifications | CRI® Green Label Plus, Cradle to Cradle® Certified |
Behind the Design
This textured carpet finds its influence in traditional Chinese lattice, which inspired the striking and elegant geometric design. Featuring combinations of contrasting lusters, this medium-scale pattern is available in 18 sumptuous shades. You can add a touch of quiet drama with a timeless neutral, or choose a statement-making red or deep black.
No documents are attached to this product yet. Spec sheets and warranty PDFs will appear here once uploaded.
Write Your Own Review